Książki

Dostrzegając trudność, jaką dla polskich żeglarzy stanowi poznanie anglojęzycznej terminologii żeglarskiej stworzyłam książki „Angielski dla żeglarzy” i w następnej kolejności „Rozmówki portowe”.  Obie pozycje doczekały się kolejnych wydań.

 

Jako miłośniczka żaglowców miałam przyjemność współtworzyć pozycje na ich temat. Druga z nich oprócz opisów statków obejmuje szeroką wiedzę historyczną i techniczną, co niewątpliwie stanowi rarytas dla każdego miłośnika żeglarstwa.

     

Historia odbytych rejsów to ważne świadectwo własnego doświadczenia na morzu. Poniższe publikacje ułatwią prowadzenie zapisków.

           

Odkąd pamiętam, interesowałam się zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa na morzu. Analizując przebieg wypadków morskich doszłam do wniosku, że ich przyczyny zawsze są złożone. To właśnie starałam się podkreślić w moich książkach.

.                             

Wraz z Jackiem Santorskim, którego przedstawiać nie trzeba, stworzyliśmy książkę łączącą nasze nasze zainteresowania – zagadnienia związane z przywództwem oraz żeglarstwo morskie.  Książka składa się z ośmiu wywiadów z Żeglarzami przez duże Ż, a wnioski z nich płynące można określić jako doświadczenie kapitańskie w pigułce.

Podręcznik dla osób chcących zdobyć pierwsze szlify w żeglarstwie, a także podejść do egzaminu na podstawowy patent żeglarski – to było wyzwanie! Zawartość książki pokrywa się z programem szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Pozycja polecana przez PZŻ do szkolenia na patent Żeglarza Jachtowego.

Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia z łączności na morzu przygotowujące do egzaminów na licencję radiooperatora SRC GMDSS i LRC GMDSS. Elementem egzaminu, ale również ważnym elementem pełnienia roli radiooperatora na morzu, jest stosowanie standaryzowanego języka angielskiego zwanego „seaspeak”. Chcąc ułatwić naukę swoim słuchaczom, jak również zaoferować źródło usystematyzowanej wiedzy praktykom, przygotowałam dwa podręczniki.

angielski radiowy 300.jpg